Povijest

U Nehaju, na rubu Kaštel Štafilića, izgrađena je prije više od šezdeset godina zgrada u kojoj je danas smještena Srednja Škola "Braća Radić".
Zgrada škole nalazi se u pravom mediteranskom okružju, tamarisa, vinograda, maslinika i mirisa mora.

Tijekom 1959. u zgradu srednje škole seli Poljoprivredno - šumarski tehnikum iz kojega će začeti buduća Poljporivredna škola. Šezdesetih godina dobiva ime Poljoprivredno - šumarski centar, jer također nasljeđuje šumarsku školu iz Splita.
Na školovanje dolaze učenici iz svih krajeva Dalmacije pa je stoga 1963. godine izgrađen učenički dom, čiji se okoliš oplemenjuje radom učenika i djelatnika.

Krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina zgrada škole se obnovila i dobila novo ime Srednja škola "Braća Radić".
U posijednjih nekoliko godina uložena su velika materijalna sredstva za preuređenje i opremanje Učeničkog doma i Škole. Uređene su sve učionice, knjižnica, kabinet računalstva te laboratoriji: za biokemiju i mikrobiologiju, za analitičku i organsku kemiju, te laboratorij za pedologiju i vinarstvo, a također i kabinet za poljoprivrednu mehanizaciju. Osim navedenog u podrumu škole uređen je vinski podrum, a otvorili smo veterinarsku stanicu za male životinje.
U školskome perivoju nalaze se novoizgrađeno rukometno, nogometno i odbojkaško igralište.
Sve ovo je namjenjeno našim učenicima koji se mogu osposobljavati u trogodišnjim i četverogodišnjim zanimanjima.

Trogodišnja zanimanja su mesar, konditor i cvjećar, a četverogodišnja su tehnička zanimanja i to: veterinarski tehničar, poljoprivredni tehničar biljne proizvodnje, fitofarmaceut i agroturistički tehničar, šumarski tehničar, prehrambeni tehničar, tehničar nutricionist.
Također školujemo učenike u gimnazijskim odjelima općeg usmjerenja smještenim u Kaštel Gomilici.

Kroz pola stoljeća djelovanja kroz školu je prošlo preko četrdeset tisuća učenika, a iznjedrila je mnogo danas čuvenih profesora, liječnika, inžinjera, političara,...
Danas u tim istim klupama sjede nove generacije koje se iskazuju sudjelovanjem na različitim natjecanjima u športu, na susretima Lidrana, na natjecanjima Znanost mladima, Marulićevim danima, Danima kruha i dr. gdje su postigli izuzetne rezultate osvojivši najviša odličja.
Svi rado ističemo da je budućnost naše zemlje u turizmu i poljoprivredi, pa potaknuti tom nadom, očekujemo još veći broj učenika u našim klupama.

« Prosinac 2017 »