Povijest školske knjižnice

OD 1946. DO 1997.

Povijest knjižnice Srednje škole «Braća Radić» vezana je uz povijest same škole.

Obrazovanje u poljoprivrednoj struci na području Kaštela započinje davne 1946. godine u Poljoprivrednom tehnikumu smještenom u Kaštel Lukšiću.

1959. godine ta ustanova seli u Kaštel Štafilić – Nehaj.

Poljoprivredna škola smještaj dobija u zgradi izgrađenoj 1936. za potrebe odmarališta Dravske banovine koja za vrijeme II. sv rata postaje talijanska bolnica, potom vojna akademija te konačno srednjoškolski centar.

Šezdesetih se godina školska knjižnica, zasnovana na fondu Poljoprivrednog tehnikuma, obogaćuje stručnom literaturom Šumarske škole iz Splita koja prestaje s radom, a kaštelanska škola dobija naziv Poljoprivredno-šumarski školski centar.

Za vrijeme «Šuvarovih reformi»  škola se fuzira 1978. u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje u kemijsko-prehrambenoj, poljoprivredno-šumarskoj i zanatskoj djelatnosti.

Nakon odvajanja 1987. ponovno mijenja ima i postaje COUO u poljoprivredi, prehrani i veterini.

Kroz prošla desetljeća mnoge su djelatnice sudjelovale u vođenju knjižnice, no najčešće se spominju dva imena: tijekom 70-tih i 80-tih godina prof. hrv. i francuskog jezika Perica Tafra bila je zadužena za fond beletristike, a dipl. ing. agronomije Kitica Antičević za stručni fond.

1989. započinje obnova matične zgrade, a nastava se opet premješta na druge lokacije u Kaštelima i Splitu sve do povratka u Nehaj 10.10.1992. U međuvremenu škola mijenja naziv u Srednja škola «Braća Radić», te prima uz postojeća usmjerenja i prvu generaciju šumarskih tehničara (1992./93.).

Tijekom 1994./95. uređuje se prostor za buduću knjižnicu u podrumu škole te se prikuplja knjižni fond. Zbog različitih lokacija škole i obnove školskih prostora i fond knjižnice je doživio česta premještanja, te pretrpio mnoge promjene – u  broju svezaka, u vrsti građe, u dostupnosti korisnicima.

U srpnju 1997. pristupilo se inventarizaciji prikupljenog fonda tako da 1. 7. 1997. smatramo službenim početkom rada knjižnice Srednje škole «Braća Radić», iako sama škola obilježava više od 60 godina djelovanja, a različiti pečati na koje možemo naići u starijim knjigama svjedoče o pripadnosti različitim vremenima i nazivima same škole.

OD 1997. DO DANAS

Fond knjižnice se stalno osuvremenjuje lektirnim i stručnim naslovima za potrebe učenika i djelatnika naših obrazovnih programa (veterina, poljoprivreda, agroturizam, prehrana, šumarstvo) odnosno literaturom za potrebe učenika naše opće i jezične gimnazije (prva generacija opće gimn. upisana je šk. god. 1998./1999., a jezične gimn. 2014./2015.). Također, nabavlja se suvremena pedagoška literatura za potrebe nastavnika i stručnih suradnika škole.

Knjižnični fond je organiziran po UDK sustavu, smješten u otvorenom pristupu – slobodnoj posudbi, a zaštićeni dio (priručno-referentna literatura i stari fond) se koristi u čitaonici. Sve knjige su inventarizirane i signirane. U tijeku je obrada knjiga u programu za knjižnice Metelwin.

Sve djelatnosti u knjižnici i čitaonici se odvijaju načelima suvremenog pristupa korisniku – omogućena mu je dostupnost knjigama i informacijama te ga se potiče na kvalitetan i samostalan rad u svrhu osposobljavanja za cjeloživotno učenje.

1. SRPNJA 2022.

Na ovaj datum naša knjižnica broji okruglih 25 godina postojanja. Tijekom 25 godina kontinuiranog stručnog i pedagoškog rada uloženo je puno truda kako bi školska knjižnica bila istinska podrška u učenju i radu svojih korisnika te poticala zanimanje i ljubav prema čitanju.

Podsjetimo se: iz rukom napisanih rečenica u inventarnoj knjizi (temeljni dokument u školskoj knjižnici) doznajemo da se 1. srpnja 1997. pristupilo popisivanju prikupljenog knjižnog fonda. Tadašnji ravnatelj škole, prof. Ante Sanader, objašnjava da se matična zgrada obnavljala, nastava odvijala na drugim lokacijama, a postojeća knjižnica raselila. Povratkom u Nehaj, pristupilo se uređenju prostora za buduću knjižnicu te prikupljanju i popisivanju knjiga što se smatra početkom uspostave knjižnice. Ravnateljev zapis završava riječima: „Želimo da vam naša knjižnica posluži za vaš svekoliki napredak. Sretno svim korisnicima“.

Mislimo da se ravnateljeva želja ostvarila jer je od tada mnogo generacija učenika i mnogo kolega koristilo ovu knjižnicu i čitaonicu. Danas imamo uređenu i stručno vođenu knjižnicu s čitaonicom koja vodi brigu o stručnoj izgradnji fonda, pružanju korisnih informacija i razvijanju kulturno-javne djelatnosti. U ovom prostoru se događaju druženja, sastanci, predavanja, pripreme za natjecanja, izlaganja, projekcije videozapisa ili filmova, radionice. Ponosni smo na sva naša postignuća i nadamo se još boljem i kvalitetnijem knjižničnom fondu, aktivnostima i uslugama u godinama koje dolaze!

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Listopad 2020 »