" Deset dana bez ekrana "

Autor: Administrator , 16. 3. 2011.

„Deset dana bez ekrana“, projekt za osnovce iz kojega bi i  srednjoškolci mogli ponešto naučiti

Projekt „Deset dana bez ekrana“, kojega je pokrenuo pročelnik Odjela za pedagogiju u Zadru prof. dr. Zlatko Miliša s Udrugom za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti „Cinaz“, u Hrvatskoj se provodi od 2008. godine, a cilj mu je potaknuti učenike osnovnih škola na selektivno korištenje medija (televizije, kompjutora i mobitela) u razdoblju od deset dana

To obuhvaća sve sadržaje u medijima koji nisu obrazovnog  već “manipulativnog" karaktera  kao što su SMS poruke, blogovi, kompjutorske igre, facebook i ostali, preko kojih sve češće dolazi do nasilja među djecom.

Projekt je utemeljen na pozitivnim iskustvima sličnih projekata u Francuskoj, a sve veći broj škola u Hrvatskoj pokazuje zanimanje za uključivanje.
Naime, rezultati istraživanja u nas i zemljama EU pokazuju da se vrijeme koje mladi  provode pred ekranima izjednačilo, a negdje je i duže od vremena boravka u školi.

Realizacijom ovoga projekta želi se potaknuti učenike na bolju komunikaciju s vršnjacima  i roditeljima. Djeci je važno pokazati da dio vremena umjesto ispred ekrana mogu provesti i na drugačiji, kreativniji način. Radi se i na stvaranju kritičkog stava prema pojedinim medijskim sadržajima.
Za provedbu projekta nužna je podrška roditelja koji uz djecu trebaju sudjelovati u projektu.

Izvor: http://www.kastela.org/content/view/13777/2/