Održano predavanje o hepatitisu

Autor: Administrator , 20. 10. 2010.

Hrvatska udruga liječenih i oboljelih od hepatitisa "Hepatos" već drugu godinu za redom putem jednosatnog predavanja osvještava učenike naše škole o hepatitisu.

Na današnjem predavanju sudjelovali su svi učenici 3.E i 3.F razreda s razrednicama i predmetnim nastavnicama matematike i informatike.

Na predavanju smo čuli da je  hepatitis ozbiljna virusna bolest.
Važno ga je spriječiti i na vrijeme otkriti jer “proizvodi”  za sobom kao posljedicu ostavljaju trajne invalide koji, čak i ako se izliječe, imaju ograničenu radnu sposobnost i limitirajuće faktore pri zapošljavanju.

Hepatitis označava upalno stanje jetre čiji uzroci mogu biti različiti. Jedan od uzroka mogu biti i virusi i tada je riječ o virusnom hepatitisu.

Virusni hepatitis je akutno ili kronično virusno oboljenje jetre uzrokovano virusom hepatitisa A, B, C, D, E, G …. Najopakiji su virus B i virus C hepatitisa koji ako se ne liječe, u visokom postotku, mogu dovesti do ciroze jetre odnosno karcinoma s fatalnim ishodom.

Prema procjenama broj osoba, zaraženih hepatitisom C, u svijetu je 170 milijuna, a hepatitisom B 350 milijuna, stoga ova bolest predstavlja vodeći javno-zdravstveni problem (za ilustraciju, od AIDS-a boluje 40 milijuna osoba).

Situaciju s hepatitisom dodatno komplicira činjenica da se, kao i mnoge druge bolesti jetre, često otkrivaju kad su već u jako uznapredovaloj fazi jer pacijent često nema simptoma ili su oni sasvim blagi i mogu se pripisati raznim virozama i prehladama.

Izvor: Iva Maksimović,psihologinja