Dana sigurnijeg interneta – 9. veljače

Autor: Administrator , 8. 2. 2010.

Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day) obilježava se svake godine tijekom veljače u cilju promicanja sigurnog i odgovornog načina korištenja interneta i mobilne telefonije, posebno među populacijom djece i mladih.

Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine u okviru Programa sigurnijeg interneta plus od kada se nastavlja širiti na sve više država, da bi 2008. godine obuhvatila 56 država.

Cilj je ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta – 9. veljače - ukazati na potrebu i važnost povezivanja što većeg broja dionika javnog i privatnog sektora u zajedničkoj misiji promicanja sigurnog i odgovornog načina korištenja novih tehnologija u suvremenom svijetu. Ovaj će se dan obilježiti kroz različite aktivnosti, poput pokretanja medijske kampanje, posebno odabranih programskih sadržaja na televiziji, organizaciju raznih natjecanja djece, zajedničke sastanke stručnjaka za sigurnost s djecom i roditeljima, organizaciju posjeta školama i slične aktivnosti.

Program sigurnijeg interneta plus (Safer Internet Programme Plus) predstavlja program Europske unije usmjeren na osiguranje sigurnijeg korištenja interneta te zaštite krajnjih korisnika od neželjenih sadržaja na internetu. Po isteku ovog programa, Vijeće Europske unije za telekomunikacije usvojilo je novi Program sigurnijeg interneta za razdoblje od 2009. do 2013. godine s ukupnim proračunom od 55 milijuna eura. U okviru novog Programa sufinancirat će se projekti jačanja javne svijesti o odgovornoj uporabi interneta, uspostave javne mreže za prijavu nezakonitih ili štetnih sadržaja na internetu te uspostave baze podataka o novim trendovima u uporabi online tehnologije i njezinim posljedicama na život djece.

Izvor: www.e-hrvatska.hr