Prijem kod Kraljice

Autor: Administrator , 21. 5. 2019.

Konačno smo dočekali  Njezino Visočanstvo Kraljicu Kadulju koja se ponosno prošetala školskim vrtom ljekovitog i začinskog bilja i svojim prisutsvom ukazala čast svojim podanicima, biljčicama iz vrta, a i nama, uzvanicima ove audijencije.

Ne, nismo u nekoj bajci... ili se možda varam?

Prije točno tri godine  prof. Ranka Prnjak i agroturistički tehničari tadašnjeg 2. e odjeljenja iznenadili su nas  i obradovali glazbeno-scenskom izvedbom Začinimo jutro.  Ovog svibnja, naš školski vrt ljekovitog i začinskog bilja ponovo je postao pozornica za jednu lijepu priču iz biljnog svijeta.

Naši učenici, agroturistički tehničari 2. b i 1. e odjeljenja, vođeni zamislima prof. Ranke, ostvarili su scensku igru nazvanu Prijem kod Kraljice. Biljke su ponovo nekim čudom oživjele te se poklonile svojoj kraljici, a mi smo doznali iz njihovih priča zašto je baš kadulja kraljica svakog začinskog vrta.

Mogli smo čuti zanimljive izreke o njenoj snazi, moći i ljekovitosti koju su mnoge civilizacije prepoznale još u davnim vremenima. Učenici su uprizorili legendu o  Mariji koja bježi s tek rođenim sinom  Isusom pred Herodovim vojnicima. Grm kadulje im je pružio zaštitu te sakrio malog Isusa, a Marija je gostoljubivu kadulju nagradila ljekovitošću.

Učenici su nam nabrojili neke od ljekovitih sastojaka kadulje te predočili poduži popis bolesti koje kadulja liječi. Potom se oglasila i sama kadulja riječima: „Velika mi je čast što sam, među svih ovim moćnim ljekovitim i začinskim biljkama, izabrana za kraljicu. Zahvaljujem na svim lijepim riječima koje ste mi uputili. Moj rod, Salvia, ima oko tisuću vrsta kadulja, a ja sam jedna od njih. Moje puno ime je ljekovita kadulja - Salvia officinalis“,  te predstavila svoje stanište, hvaleći našu Dalmaciju i mediteransku klimu.

Druženje s Kraljicom Kaduljom nastavilo se u ugodnom ozračju prigodnih aktivnosti koje su učenici osmislili sa svojom kreativnom nastavnicom na postavljenim štandovima uz vrt i u samoj kamenoj kućici u našem vrtu. Raspoređeni po štandovima, na prvom su pričali s posjetiteljima  o  povijesti kadulje, morfologiji i njenoj rasprostranjenosti dok je na drugom tema bila razmnožavanje kadulje. Štand broj 3 se pokazao kao neobično gastronomsko otkriće. Učenici su uz pomoć nastavnica sekcije Tradicijska jela naše Učeničke zadruge „Trišnja“ pripremili čips i sok od kadulje te kruh sa začinima. U kamenoj kućici se moglo doznati o uporabi kadulje u ljubavnim čarolijama. Na koncu, na zadnjem, petom štandu, sudionici ovog čarobnog događanja izvlačili su papiriće s pitanjima i primali nagrade za točne odgovore.

Naravno, cijelo vrijeme je bila prisutna i  Kraljica Kadulja te spremno i strpljivo, s blistavim osmjehom i krunom od cvijeća na glavi, ispunjavala želju brojnih uzvanika da ovaj susret ovjekovječe zajedničkom fotografijom.

I na kraju, spomenimo da je bajkovita scenska igra s popratnim edukativnim aktivnostima Prijem kod Kraljice bila sastavni dio programa Državnog stručnog skupa za voditelje i suradnike učeničkih zadruga. Održana je 9. svibnja 2019. pred brojnim gostima iz cijele Hrvatske te nastavnicima i učenicima naše škole koji su srdačnim aplauzom nagradili naše učenike i iskazali svoje oduševljenje predstavom, ali i ljepotom, mirisima i bojama našeg proljetnog vrta aromatičnog bilja.

„ Zašto da umre čovjek, kojemu u vrtu raste kadulja ?“

(izreka iz 10. st., nastala u Salernu,
u prvoj europskoj medicinskoj školi)

Napisala i fotografirala: Mirna Luketin, školska knjižničarka