Projekt Šafran (The Crocus Project)

Autor: Administrator , 4. 4. 2019.

Završetak ovogodišnjih aktivnosti Projekta Šafran u našoj školi povezali smo s obilježavanjem Međunarodnog dana dječje knjige (2. travnja)

Ove školske godine naša škola se uključila u međunarodni Projekt Šafran (The Crocus Project). Nastao je na poticaj Europske unije, a nositelj aktivnosti je Irska zaklada za obrazovanje o holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland) koja opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana.

U projektu su sudjelovali učenici poljoprivrednih zanimanja 2. b i 3. b razreda. Pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, učenici su jesenas posadili lukovice žutih šafrana. Ovo cvijeće sa svojih šest latica podsjeća na šestokraku Davidovu zvijezdu kojom su Židovi bili prisiljeni obilježiti svoju odjeću u vrijeme holokausta. Stoga nosi simbolično sjećanje na stradanje šest milijuna Židova tijekom II. svjetskog rata. Posebno je tužna i bolna činjenica da je među stradalima bilo milijun i pol djece. No, šafrani su  istovremeno i simbol ponovnog rasta, nade,  bolje budućnosti i vizije svijeta bez rasne, vjerske ili nacionalne diskriminacije te želje da se ovakvi zločini više nikada nigdje ne ponove.

Naši šafrani su procvjetali krajem siječanja, u vrijeme obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta. Već ocvale biljke (sad se vidi samo zeleno lišće) donijeli smo u knjižnicu na Međunarodni dan dječje knjige. Knjižničarka je pripremila prezentaciju o životu, tajnom skloništu, mislima, osjećajima i zapažanjima Anne Frank koje su objavljene u njenom Dnevniku. Većina učenika je pročitala ovo djelo u osnovnoj školi i na njih je ostavilo snažan dojam. Jedna od najdirljivijih knjiga za djecu i mlade podsjetila nas istovremeno na zastrašujuće ratno vrijeme u kojem je Anna živjela i njen neuništiv optimizam, a s druge strane ukazala na ljepotu, snagu i važnost dječje književnosti.

Ostale fotografije pogledjte ovdje

Izvor: Mirna Luketin, školska knjižničarka