Agroturisti na terenskoj nastavi posjetili OPG Gjurović u Glavicama

Autor: Administrator , 24. 10. 2018.

Petak, 12.10.2018. bio je rezerviran za terensku nastavu iz područja agroturizma na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Grujović  u Glavicama kod Sinja gdje su jedan dan svog života upotpunili i učenici 2. b razreda, smjera agroturistički tehničar.

Glavice su jedno od sela s najvećim brojem stanovnika, smješteno kod Sinja, u Cetinskoj krajini, a da nisu zasebna općina. Uglavnom se bave poljoprivredom i stočarstvom. Veliki dio Sinjskog polja obuhvaća upravo Glavice, što otvara velike mogućnosti po kojima bi Glavice mogle prehraniti veliki dio Dalmacije kad bi se malo uložilo u sustavnu proizvodnju hrane.

Nakon obilnog doručka prijepodnevni dio terenske nastave posvećen je kulturnoj baštini općine Sinj gdje smo obišli značajna mjesta bogata kulturno povijesnom baštinom.

Kratka šetnja nas je dovela u Alkarsku ergelu na hipodromu u Sinju, koju je osnovalo Viteško alkarsko društvo 2005. s ciljem uzgoja kvalitetnih konja za održavanje tradicionalne Sinjske alke, upisane na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske kulturne baštine. Time više od značaja za grad Sinj i Republiku Hrvatsku.

Nakon hranjenja konja krenuli smo u osvajanje vrha brda Starog grada gdje nailazimo na crkvu sagrađenu 1887. godine. Crkva, točnije svojim dimenzijama je crkvica u slavu Gospe Sinjske, simbol zavjeta, saveza i odanosti naroda Cetinske krajine prema svojoj svetici zaštitnici.

Spuštanjem drugom stranom brda preko centra grada Sinja dolazimo u Alkarski muzej koji pruža detaljne informacije o raznim elementima natjecanja, pravilima i povijesti. Kroz interaktivni i multimedijski izložbeni prostor svatko je imao priliku upoznati se s odorom, opremom i oružjem koje se koristi u Alki. Moglo se  pregledavati i bogatu digitalnu arhivu, uključujući videozapise natjecanja i povorke iz prethodnih godina.

Ulazimo u veličanstvenu crkvu uokvirenu reljefnim brončanim vratima, crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske. Središnje mjesto, kako u crkvi, tako i u srcima Sinjana, zauzima slika Čudotvorne Gospe Sinjske. Naslikao ju je nepoznati autor, u 15. ili 16. stoljeću. Blago nagnuta, spuštena pogleda, vjerno bdije nad svojim pukom, otkako su je iz Rame, potjerani turskom najezdom, kao najveću dragocjenost i uzdanicu donijeli u Cetinsku krajinu.

Vrijeme je ručka, gdje je svatko omastio brk   . U poslijepodnevnim satima traktorom, s vjetrom u kosi krećemo prema Sinjskom polju na zemlju OPG Grujović gdje smo se okušali u berbi glavatog kupusa namijenjenog za tržište. Po povratku sa polja ponovno mastimo brk domaćim pripravcima.

Ovim putem još jednom zahvaljujemo obitelji Grujović na toplom i srdačnom gostoprimstvu, te sredini koju svatko poželjeti može.

Izvor: Nikola Škarić, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »