Mjesec hrvatske knjige 2018. i Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Autor: Administrator , 15. 10. 2018.

U Mjesecu hrvatske knjige i Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica u našoj školskoj knjižnici organizirane su radionice u skladu s obrazovnim programima učenika.

Svake godine, od 15. listopada do 15. studenoga, u našim knjižnicama se obilježava Mjesec hrvatske knjige s ciljem promidžbe knjige i čitanja. Ovogodišnja  manifestacija je posvećena kulturnoj baštini odnosno glagoljici kao posebnosti hrvatske baštine te nacionalnog i kulturnog identiteta.

Listopad je ujedno i Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Njime se želi istaknuti važnost školskih knjižnica, predstaviti njezine djelatnosti i potaknuti korisnike na aktivnije korištenje knjižničnih usluga.

Već prvog dana Mjeseca hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici i čitaonici održana je radionica Bubamara za učenike cvjećarske struke 2. f i 3. c razreda, u suradnji s nastavnicama Nadom Jurić Miljak i Sandi Popović.
Učenike je dočekao natpis radionice na glagoljici pa smo se podsjetili što je glagoljica i zašto nam je važna. Potom smo prelistali slikovnicu Sunčane Škrinjarić Nezadovoljna bubamara i popričali o ovim simpatičnim životinjicama. Više o bubamarama doznali smo u izvorima informacija u knjižnici: rječniku, leksikonu i općoj enciklopediji te ispunili radne listiće odgovorima na postavljena pitanja. Uočili smo razliku između ova tri važna izvora informacija i uvidjeli da nam enciklopedija daje najpotpunije podatke kad pretražujemo neki pojam.

Nakon radnog zadatka, uslijedio je zabavno-kreativni. Crtež bubamare na cvijetu ruže smo izrezali u četiri dijela, svaki dio po uputama obojali te ponovo složili i zalijepili dijelove dobivši zanimljivu cjelinu.

Učenici su vrijedno odradili sve postavljene zadatke u ugodnom ozračju i vedrom raspoloženju. Školska knjižnica je tako opravdala svoj naziv mjesta rada i odmora, učenja i opuštanja, razmjene mišljenja i druženja.

Detalji u našoj fotogaleriji

Izvor: Mirna Luketin, školska knjižničarka