„Zeleni film“ i u našoj školi

Autor: Administrator , 19. 5. 2018.

Naša škola se uključila u program „Zeleni filmovi u vašoj školi“ prikazivanjem filma „Tisuću sunca“ za učenike 2.e odjeljenja.

U četvrtak, 17. svibnja 2018., učenici 2.e razreda (tehničar nutricionist i prehrambeni tehničar) pogledali su dokumentarni film „Tisuću sunca“ u okviru programa „Zeleni filmovi u vašoj školi“.

Cilj ovog programa je populariziranje  „zelenih“, ekoloških tema: zaštite okoliša, biološke raznolikosti, održanja ugroženih životinjskih vrsta, posljedice klimatskih promjena i sl. kojima se želi potaknuti učenike na kritičko razmišljanje i kreativno izražavanje i stvaranje na osnovu prikazanih sadržaja.

Film „Tisuću sunca“ donosi nam priču o visoravni Gamo u Etiopiji gdje se ruralno stanovništvo stotinama godina bavi tradicionalnom, održivom poljoprivredom. Samo područje odlikuje se velikom biološkom raznolikošću poljoprivrednih kultura. Stanovništvo je povezano s prirodom i živi u skladu s prirodom, od zemlje uzima samo ono što treba i onoliko koliko treba. Međutim, do visoravni dolaze utjecaji drugih civilizacija – nove religije koju donose protestantski misionari i nove moderne tehnologije u nastojanjima velikih korporacija da se poljoprivreda industrijalizira, što direktno utječe na život starosjedilaca i smanjuje raznovrsnost poljoprivrednih kultura.

Nakon projekcije filma, u razgovoru pod vodstvom nastavnice Darije Maljković i knjižničarke Mirne Luketin, učenici su mogli izraziti svoje mišljenje o značajkama industrijske i ekološke poljoprivrede te o mogućim učincima „zelene revolucije“ nazvane AGRA (Alliance for a Green Revolution in Africa) na lokalno stanovništvo, način života i tradicionalne poljoprivredne djelatnosti. Pričali smo i o našim ruralnim krajevima, uspoređujući ekološki način uzgoja usjeva s industrijskim tehnologijama. U školskoj knjižnici učenici su pristupili on-line anketi udruge Ekološko socijalni forum koja provodi ovaj program. U anketi su iznijeli svoje mišljenje o viđenom filmu, temi o kojoj govori i samom programu.

Smatramo da je ovaj program poučan, koristan i potreban. Donosi iznimno važne ekološke teme iz našeg svakodnevnog života, o kojima je potrebno razgovarati s učenicima, širiti njihova znanja novim informacijama, razvijati kritičko mišljenje i podržati donošenje osobnih stavova. Kvalitetni i angažirani dokumentarni filmovi su odličan medij za promociju „zelenih“ tema te potiču na razmišljanje i diskusiju.

Autor teksta i fotografija: Mirna Luketin, školska knjižničarka