Dan Europe svečano obilježen u našoj školi

Autor: Administrator , 11. 5. 2018.

Povodom Dana Europe koji se obilježava 9. svibnja, naša škola je pripremila prigodni program.

Zemlje članice Europske unije obilježavaju Dan Europe 9. svibnja u spomen na Schumanovu deklaraciju iz 1950. godine. Tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske, Robert Schuman,  predstavio je svoju zamisao o stvaranju Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog smatramo početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Danas EU obuhvaća 28 članica, a od 1. srpnja 2013. među njima je i naša država.

Republika Hrvatska obilježava Dan Europe i Europski tjedan 2018. nizom kulturnih i informativnih aktivnosti, manifestacijama i raznim događanjima. Naša škola se pridružila svečanom obilježavanju priredivši prigodni program u prostorijama Učeničkog doma.

Okupljene učenike, djelatnike škole i goste pozdravila je ravnateljica škole Marija Kezele, dogradonačelnica Jadranka Matok  Bosančić te u ime županijske javne ustanove RERA, gospođa Barbara Govorčin. U  pozdravnim govorima istaknute su neke od glavnih ideja vodilja Europske unije: udruživanje radi zajedničkih interesa, ujedinjeni u raznolikosti, slavljenje mira, zajedništva i različitosti. Ravnateljica škole istaknula je da su i naši učenici posjetili neke europske zemlje u okviru programa razmjene učenika, stjecali nova znanja i radne vještine, upoznavali nove kulture. Ovom prigodom izložili su svoje plakate s dojmovima i fotografijama iz Portugala, Poljske, Mađarske i Njemačke. Upravo se jedna grupa od 16 učenika agroturističkih tehničara i poljoprivrednih tehničara te dvije nastavnice nalaze na Erasmus razmjeni učenika u Portugalu, a ta će se aktivnost nastaviti i u narednoj školskoj godini.

Naši učenici su aktivno sudjelovali u ovom malom svečanom programu. Kroz program nas je vodila Paula, Marija je na saksofonu odsvirala dio Beethovenove 9. simfonije koja je postala himna Vijeća Europe i Europske unije, a domaćim i stranim pjesmama su nas razveselili naši talentirani gimnazijalci, gitaristi i pjevači: Pavle, Duje, Ines i Vinka. Aktiv prehrane i učenici prehrambene struke su nas iznenadili izvrsnom pripremom i ponudom poznatih jela i slastica iz raznih zemalja: talijanskom  pizzom, portugalskim pastel de nata, bavarskim perecima, francuskim tarte Tatin, poljskim pecivom s makom i kimom te domaćim kolačem od trešanja i prvim kaštelanskim trišnjama. Tako smo u druženju i dobrom raspoloženju donijeli dah Europe u naše školske prostore.

Izvor: Mirna Luketin, dipl.knjižničarka

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/244