Ruksak (pun) kulture doputovao do Kaštela

Autor: Administrator , 26. 4. 2018.

Učenici naše škole sudjelovali su u likovno-edukativnoj  radionici programa Ruksak pun kulture u kojoj su se susreli sa stvaralaštvom suvremenih hrvatskih umjetnika.

U srijedu, 25. travnja 2018., za učenike naše škole organizirana je likovno-edukativna radionica u okviru programa Ruksak pun kulture. Svrha ovog programa je poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske. U radionici je sudjelovalo 26 učenika iz 9 odjeljenja (1. e, g i h; 2. e, g i h; 3. e, g i h) i trajala je tri školska sata.

U uvodnom dijelu radionice, voditeljica dr. art. Ivana Gorički, prof. likovne kulture, predstavila je učenicima Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu. Potom je koristeći  prezentaciju, video isječke, slike u knjigama i donesene izložbene primjerke i plakate, učenicima na stručan i zanimljiv način približila stvaralaštvo trojice hrvatskih umjetnika. To su Vjenceslav Richter, svestrani arhitekt i likovni umjetnik; Miroslav Šutej, koji je između ostalog dizajnirao hrvatski grb i novčanice hrvatske kune, te Ivan Ladislav Galeta, multimedijalni umjetnik i filmski redatelj.

Potom je slijedila radionica u kojoj su učenici, podijeljeni u manje grupe, dobili svoje kreativne zadatke. Po uputama voditeljice i koristeći pripremljene materijale potrebne za njihovu realizaciju, ostvarili su uratke inspirirane djelima naših umjetnika. Svaka je grupa potom predstavila svoj rad. Tako smo vidjeli (Richterovu) pokretnu sliku,( Šutejevo) jaje i mobilnu grafiku, te učenički video uradak  po uzoru na Galetove ideje. Sve grupe su ujedno održale kratko izlaganje o umjetniku i njegovom djelu koje im je bilo polazište za rad. Umjetnička  ostvarenja i izlaganja komentirao je tročlani učenički žiri. Svi smo se složili da učenici zaslužuju pohvale za svoj trud, kreativno stvaralaštvo te vještinu izlaganja.

Uz odličnu voditeljicu, na ovoj zanimljivoj, drugačijoj, radno-zabavnoj radionici, učenici su se susreli s ruksakom novih informacija vezanih uz suvremenu umjetnost u Hrvatskoj te su dobili priliku da i sami pokažu kreativnost u likovnom i govornom izrazu.

Više klikom ovdje

Autor teksta i fotografija; Mirna Luketin, dipl. knjižničarka