27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 26. 1. 2018.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Holokaust je genocid nad Židovskim narodom te drugim rasnim, etničkim, vjerskim i nekim drugim skupinama ljudi (Romi, Jehovini svjedoci, pripadnici slavenskih naroda, komunisti, politički protivnici, homoseksualci, duševni bolesnici, invalidi...) koji se dogodio u nacističkoj Njemačkoj i u zemljama pod njezinom okupacijom za vrijeme 2. sv. rata.
Međunarodnim  Danom sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti  želi se podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata s ciljem osude počinjenih zločina i s nadom da se takva stradanja nikad više ne dogode.
On se obilježava širom svijeta, a u najvećem broju europskih zemalja, pa tako i u našoj zemlji,  za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja.  Tog je dana 1945. g. Crvena armija oslobodila zatvorenike  koncentracijskog  logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.
U našoj školi ovaj dan obilježit ćemo predavanjima za 3. i 4. razrede koje je pripremila školska knjižničarka. Krajnji cilj poučavanja o holokaustu je razvijanje kritičkog mišljenja kod učenika, osjećaja suosjećanja prema žrtvama te zauzimanje osobnog stava (osuda rasne, etičke, vjerske diskriminacije, predrasuda i svih nepoštivanja ljudskih prava).

Yad Vashem u Jeruzalemu, najvažniji je izraelski memorijalni centar posvećen žrtvama holokausta i junacima. Sadrži najveću arhivsku zbirku dokumenata i knjiga o holokaustu u svijetu. Njegove temeljne zadaće su sjećanje na žrtve (komemoracija), dokumentacija, istraživanje i edukacija.

Više u fotogaleriji klikom ovdje

Autor teksta i fotografija: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižn.