Posjet Lindlaru – njemačkom gradu prijatelju Kaštela

Autor: Administrator , 8. 6. 2015.

Uzvratni posjet naših učenika Lindlaru

Naša avantura započela je u četvrtak ujutro kad smo se sretnih lica okupili u splitskoj zračnoj luci i s nestrpljenjem iščekivali polazak aviona.
Nakon ugodnog leta do Koelna i kratke vožnje autobusom, u  Lindlaru su nas dočekali naši domaćini koji su nas nakon obilaska svoje škole odveli na ručak u školsku menzu.
Poslije ručka slijedio je odlazak i smještaj naših učenika u osamnaest obitelji.

U petak je prema  programu bio predviđen odlazak u Andernach gdje smo posjetili prirodoslovni muzej i uživali u kratkoj vožnji Rajnom.
Potom smo prisustvovali erupciji najvećeg hladnog gejzira u Europi. Po povratku iz Andernacha svratili smo u Bonn. Bonn kao bivši glavni grad Njemačke nama ostaje u slatkoj uspomeni zbog kupnje raznih, povoljnih i raznobojnih gumenih bombona HARIBO. Osim slatkarija naš je domaćin osigurao i edukativni dio, te nas potom odveo u kuću povijesti Haus der Geschichte koja daje pregled povijesti Njemačke od drugog svjetskog rata pa sve do danas.
Subota je bila najiščekivaniji dan za naše učenike, jer smo cijeli dan proveli u zabavnom parku Phantasialand. Zabave nije manjkalo, od vrtuljka za nas profesore, do vlaka smrti za one najhrabrije.
Ne treba naglašavati da je nedjelja svima dobro došla kao dan odmora i druženja s domaćinima.
Novi radni tjedan započeli smo vožnjom vlakom do Koelna i imali priliku uvjeriti se u točnost njihovih polazaka i dolazaka. U Koelnu smo razgledali staru jezgru gradu i obišli poznatu gotičku katedralu, nakon čega su naši učenici imali vremena potrošiti svoj džeparac. Za kraj smo prešli mostom preko Rajne, popeli se na obližnji toranj i s 28. kata uživali u panoramskom pogledu na cijeli Koeln.
Zadnji dan našeg druženja obilježio je susret s gradonačelnikom Lindlara. A kako učenicima ipak ne bi previše nedostajala nastava :-), pobrinuli smo se da prisustvuju satovima njemačkog, engleskog i matematike u razredima svojih prijatelja.
Budući da sve što je lijepo kratko traje, tako je i nama bilo vrijeme da spakiramo naše putne torbe i uputimo se u zračnu luku. Sretni i puni novih iskustava, zadovoljno smo se vratili svojim domovima.

Izvor: Jelena Bitunjac Lovrić, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »