DRŽAVNO NATJECANJE U OBRAZOVNOM SEKTORU PPV 2015. U DISCIPLINI VETERINARSKI TEHNIČAR

Autor: Administrator , 10. 3. 2015.

DRŽAVNO NATJECANJE U OBRAZOVNOM SEKTORU POLJOPRIVREDA, PREHRANA I VETERINA U ŠKOLSKOJ 2014./2015. GODINI U DISCIPLINI VETERINARSKI TEHNIČARVREMENIK NATJECANJA: 23. i 24. 04. 2015.

ŠKOLA DOMAĆIN DRŽAVNOG NATJECANJA: S. Š. „BRAĆA RADIĆ“ KAŠTEL ŠTAFILIĆ-NEHAJ

ČLANOVI DRŽAVNOG POVJERENSTVA:

1. MARIJA KEZELE, prof. , predsjednica
  2. DRAGICA VRGOČ, dipl. ing., tajnica
  3. SAYONARA MRŠIĆ, dr. med. vet., članica
  4. INES DAVILA-CAPAK, dr.med.vet., članica
  5. IGOR BRALIĆ, dr.med.vet.,član
  6. ELA RADOVAN,dr.med.vet.,članica.

BROJ NATJECATELJA: 10

TEMA NATJECANJA:

PODRUČJE: uzgoj domaćih životinja (ribe i pčele), higijena namirnica animalnog porijekla (ribe, rakovi i školjke), osnove parazitskih bolesti, mikrobiologija i zarazne bolesti (praktični dio)

TEMA: morfologija i biologija riba, senzorna pretraga ribe, parazitske invazije, laboratorijske pretrage riba

LITERATURA:

• Kozarić, Z. Morfologija riba. Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2001.
  • Treer, T., Safner, R., Aničić, I., Lovrinov, K. Ribarstvo. Zagreb: Nakladni zavod globus, 1995. (str. 78-122)
  • Habdija, I. Biologija 2. Svezak B: Životinjski svijet. Zagreb: Profil, 1997.
  • Hadžiosmanović, M., Pavičić, Ž. Higijena namirnica animalnog podrijetla. Zagreb: Profil, 1998. udžbenik za 4. razred veterinarskih škola
  • Delić, S., Rukavina, J. Helminti i helmintoze domaćih životinja. Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu, 1966. (poglavlja: uvod i str. 163-172)
  • Fijan, N. Zaštita zdravlja riba. Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2006. (stranice 92-95)
  • Hajsig D., NaglićT., Madić J., Gamulin S. Opća mikrobiologija i imunologija. Zagreb: Školska knjiga, 2007. udžbenik za 3. razred srednje veterinarske škole (str. 76-77; 86-87)
  • Opća pretraga riba www.ribe.vef.hr

Natjecanje se sastoji od pisane provjere stručno-teorijskog znanja i praktičnog zadatka te donosi ukupno 100 mogućih bodova.

PISANA PROVJERA ZA DRŽAVNO NATJECANJE:

• broj pitanja: 25
  • vrijeme izrade: 60 minuta
  • mogući bodovi: 35.

Pitanja za pisanu provjeru znanja sastavlja državno povjerenstvo.

Za pripremu pisane provjere znanja potrebno je proučiti:

• anatomiju i biologiju riba
  • veterinarski pregled ribe u prometu
  • parazitske invazije riba.

PRAKTIČNI ZADATAK ZA DRŽAVNO NATJECANJE:

• vrijeme izrade: 180 minuta
  • mogući bodovi: 65.

Praktični rad se sastoji od:

• senzorne ocjene svježine uzorka ribe
  •  sekcije ribe
  • osnovnih postupaka laboratorijske pretrage.

Potreban pribor:

• plastični poslužavnik (pladanj)
  • pinceta, škare, mikrobiološka ušica, skalpel
  • Petrijeva zdjelica, predmetnica, pokrovnica
  • čvrsta hranjiva podloga, plamenik, kapaljka
  • uzorak ribe za pretragu, destilirana voda
  • vaga, centimetar, zaštitna odjeća, gumene rukavice.

Pravo na prijavu za natjecanje imaju učenici završnih razreda koji su se plasirali na državno natjecanje. U slučaju jednakog broja ostvarenih bodova, kriterij za odabir biti će veći broj bodova ostvaren u teorijskom dijelu natjecanja (25. pitanje).

Provedba praktičnog dijela natjecanja odvijat će se u mikrobiološkom laboratoriju škole.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »