Fitofarmaceuti i agroturisti posjetili "Bioplan" d.o.o.

Autor: Administrator , 8. 6. 2014.

2.e (fito) i 3. d (agro) u okviru predmeta ekološka poljoprivreda i repromaterijali u poljoprivredi, te praktične nastave posjetili "Bioplan" d.o.o. u Planom kraj Trogira

"Bioplan" d.o.o. ekološki proizvodi lisnato povrće u zimskom ciklusu i plodovito povrće u ljetnom ciklusu na 3000 m2 staklenika.
Učenicima je predstavljena ekološku proizvodnju dinje (cate).
Bioplan se sa svojim proizvodima nalaze na policama Bio&Bio trgovina i na ekološkim policama Interšpara.
Zastupnici su Švicarske tvrtke za projektiranje i postavljanje sistema za navodnjavanje i rekonstrukcijom staklenika,...

Prenijeli su nam neka svoja iskustva iz ekološke proizvodne prakse.

Navodnjavanje površina sistemima kap na kap i orošavanjem, te prihrana obavlja se sistemom koji pumpom vadi vodu iz bušotine, filtrira, te puni u vodospremnik.
Vidjeli smo sistem za prihranu (dio koji dozira hranivo koje se dodaje tokom vegetacije, naravno sve organsko i ekološko).
Dan prije našeg posjeta pustili su ose najeznice, koje se hrane lisnim ušima, te smo mogli vidjeti radnice koje marljivo skidaju zaperke, te višak lisne mase i vezuju dinje uz potporu.

Učenici 2.e (Fito) i 3.d (agro) sa svojim profesoricama Dariom Maljković i Marom Midžor su srdačno primljeni, pa se ovom prigodom zahvaljujemo na gostoprimstvu i izuzetno korisnim saznanjima.

Izvor: Mare Midžor, prof.