Sadnja šipka

Autor: Administrator , 20. 5. 2014.

Učenici vvv  usmjerenja, posadili različite sorte šipka u školskom vrtu. Sadnice je školi donirala doc.dr.sc.Mira Radunić iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša

Zahvaljujući donaciji sadnica šipaka doc.dr.sc.Mire Radunić iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša učenici vvv  usmjerenja, poljoprivredne struke posadili su različite sorte šipka u školskom vrtu.

Zbog visokog sadržaja bioaktivnih komponenata koji pozitivno utječu na ljudsko zdravlje, uzgoj šipka u svijetu i Hrvatskoj postaje sve značajniji.

Sok šipka sadrži značajan udio šećera,vitamina B i C,minerala,osobito kalija,kalcija,željeza i bogat je polifenolnim spojevima.

Šipak je jedna od najstarijih voćnih vrsta kojem su i velike religijske kulture pridavale osobita svojstva.
Šipak je npr. u drevnom Egiptu bio simbol blagostanja, a prema legendi prvo stablo posadila je grčka božica ljubavi Afrodita.

U sklopu suradnje održano je i zanimljivo predavanje na kojem je doc. dr.sc. Mira Radunić dodatno educirala učenike o karakteristikama sorti, podizanju nasada, njezi nasada, rezidbi te o zaštit od najznačajnijih bolesti i štetnika šipka.

Više klikom

Izvor: Marijana Bjeliš,prof.