21. veljače - Međunarodni dan materinskog jezik

Autor: Administrator , 19. 2. 2014.

Naš prijedlog: Sudjelujte i vi u stvaranju e-knjige (na našem materinjem jeziku)!

Odlukom UNESCO-a, od 2000.g. svake godine u veljači obilježavamo Međunarodni dan materinskog jezika.

Materinski (ili materinji jezik, kako ga neki nazivaju) označava prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinji jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

Proglašenjem Međunarodnog dana materinjeg jezika željelo se istaknuti da su jezici nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti i upozoriti da, nažalost, mnogim jezicima prijeti izumiranje.

Na svijetu postoji oko šest tisuća  jezika no polovini prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja, jer polovinu svih jezika govori samo deset tisuća i manje govornika, a čak četvrtinu samo tisuću osoba. Dominantni jezici poput engleskog, francuskog, španjolskog, ruskog i kineskog sve brže i više potiskuju manjinske jezike.

Nestanak bilo kojeg jezika predstavlja gubitak i osiromašenje za cjelokupni ljudski um i znanje. Stoga Međunarodni dan materinjeg jezika ima za cilj unapređivati i razvijati materinji  jezik, njegovati jezičnu i kulturnu različitost i podsjećati čovječanstvo na obvezu očuvanja lingvističke raznovrsnosti.

Zato i mi čuvajmo, njegujmo i koristimo naš lijepi hrvatski jezik, čitajmo domaće pisce, cijenimo našu književnost!

A možete se i sami okušati u pisanju na našem materinskom jeziku, dovoljno je napisati jednu rečenicu, rečenica po rečenica i nastat će knjiga!

Više informacija potražite u članku Objavite svoju rečenicu u e-knjizi na linku http://www.skole.hr/vijesti/od-svuda?news_id=9388.

Izvor: Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka, www. skole.hr

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/244