Svjetski dan šuma, 21.03.

Autor: Administrator , 21. 3. 2013.

"Prema podacima Ujedinjenih naroda površine koje obuhvaćaju šume su se u zadnjih 15 godina smanjile za više od trostruke površine Njemačke..."

Danas se obilježava Svjetski dan šuma, a udruge i pojedinci diljem svijeta koriste ovaj dan da ukažu na važnost šuma, ali i njihovu ugroženost. Naime, prema podacima Ujedinjenih naroda površine koje obuhvaćaju šume su se u zadnjih 15 godina smanjile za više od trostruke površine Njemačke...

Šume i šumska zemljišta u Republici Hrvatskoj, dobra su od općeg interesa, te uživaju posebnu zaštitu države i koriste se pod uvjetima i na način koji su propisani Zakonom o šumama. Šume u Republici Hrvatskoj pokrivaju 37 % ukupne površine RH. Od toga je 81 % šuma u državnom vlasništvu, a 19 % u privatnom.

U našoj zemlji još uvijek postoji veliki broj autohtonih šuma što nije slučaj s velikim dijelom šuma u Europi. Naime, uslijed pretjeranog uništavanja sječom i drugih razloga, mnoge drevne šume su uništene, a na njihovo mjesto, ali u puno manjem obimu, su posađene nove šume.

Na području Hrvatske još uvijek su sačuvane i prašume, prirodni šumski prostori na koji čovjek nikada nije neposredno utjecao. Njihove strukture i pomlađivanje rezultat su tako isključivo prirodnih procesa, a najviše prašuma u Hrvatskoj je sačuvano na dinarskom području.

Inače, šuma je nekad prekrivala gotovo dvije trećine kopna, ali do danas je više od polovine tog bogatstva uništeno pretjeranom sječom. [MEDIA SERVIS]

Vijest je prenesena sa: © Portal croenergo.eu (T.M.) / ENERGO MEDIA SERVIS