3.e razred u Botaničkom vrtu OŠ "Ostrog"

Autor: Administrator , 17. 11. 2011.

Tehničari nutricionisti, 3.e razreda su posjetili Botanički vrt OŠ "Ostrog" u Kaštel Lukšiću

Mi tehničari nutricionisti, 3.e razreda otišli smo u posjet Botaničkom vrtu Ostrog gdje nas je dočekala profesorica Leda Tomaš.
Bilo je zanimljivo slušati o porijeklu i raznolikosti biljaka koje su stigle u naša Kaštela iz cijelog svijeta.
Budući da je Botanički vrt jako velike površine kada bi se raspisalo što smo sve vidjeli bilo bi previše pa ćemo istaknuti što nas se najviše dojmilo.

Na primjer:

• Sekvoja – najveća biljka na svijetu koja naraste čak i do 100 metara visine.
  • Očenašica – biljka koja je dobila ime po zanimljivoj prošlosti kada su određeni narodi od ploda ove biljke nizali krunicu.
  • Kamforovac – krošnjasto drvo specifičnog i upečatljivog mirisa.
  • Američki papar – drvo koje je dobilo ime tome što njegovi listovi kad se zgnječe ispuštaju intenzivim miris po papru.
  • Cikas – golosjemenjača vrlo neobičnog oblika, nalik na palmu, sjeme joj je izrazito neobično, narančaste boje, veličine oraha, naslagano u velike ovijene listove u obliku kugle.

Na kraju obilaska smo svi bili jako sretni i impresionirani  raznolikošću vrsta koje su pristigle iz svih dijelova svijeta.

Izvor: Daria Maljković,prof.