Posjet konjičkom klubu "Medena"

Autor: Administrator , 2. 11. 2011.

Veterinarski tehničari Srednje škole „Braća Radić“, Kaštel Štafilić – Nehaj, sa svojim profesorima stručnih predmeta veterine, posjetili su 14.10.2011. konjički klub „Medena“.

Ugostio nas je voditelj Kluba gospodin Dino Babić koji je vrstan uzgajivač konja s dugogodišnjim iskustvom, kako u Hrvatskoj tako i u Grčkoj, Italiji, Turskoj, i Njemačkoj.
Osim 10 konja (6 u tipu engleskih konja i 4 falbele - poniji) u Klubu se može vidjeti i koza, guska i nekoliko maca.
Gospodin Dino, koji već 15 godina radi s tim životinjama „bijega i straha“, održao nam je i predavanja o timarenju, ishrani, opremi i bolestima konja.
Naučili smo da se prilikom kontakta s konjem, konju prilazi sprijeda, samouvjereno, što bliže tijelu, s rukom na leđima jer konji preko znoja osjećaju hormone straha.
Saznali smo još mnogo zanimljivih podataka o tim prekrasnim životinjama pa želimo  najzanimljivije informacije podijeliti sa svima koje to zanima.

Konji su životinje velike snage – 600kg mišića i kostiju.
Žive i do 40 godina, a najkvalitetniji i najkorisniji su u dobi od 9 do 17 godina kada uglavnom nemaju problema sa zubima, leđima i nogama.
Zahtjevaju mnogo brige i nježnosti tako da ih je potrebno redovito četkati, čistiti žabice, turpijati zube, korigirati kopita.
Još neke od zanimljivosti:
-    ako se prejedu dobiju „alergijski šok“ koji je poguban;
-    vole šećer, ali i sol;
-    odmaraju se stojeći;
-    nemaju žučni mjehur;
-    udarac kopitom o tlo u trku iznosi 1700kg;
-    pamte ljudsku nebrigu i bič;
-    hodaju slično ljudima pa služe u terapijskom jahanju;
-    cijena olimpijskog konja doseže milijunske cifre

Nakon predavanja imali smo priliku jahati u obližnjem ograđenom prostoru te timariti i hraniti kobile.
Bilo je to nezaboravno iskustvo.

Doći ćemo opet!

Profesori aktiva veterine