DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Autor: Administrator , 16. 11. 2021.

S tugom i pijetetom obilježavamo 30. obljetnicu tragičnog stradanja grada Vukovara i tisuća njegovih branitelja i stanovnika. 18. studenoga 1991., nakon tri mjeseca opsade i teških borbi i granatiranja, agresorska JNA i srpske paravojne postrojbe osvojili su izmučeni Vukovar. Istog dana razoreno je i uništeno, uz mnoga ljudska stradanja, i mjesto Škabrnje u zadarskom zaleđu.

Trideset godina je prošlo od najveće i najkrvavije bitke Domovinskog rata. Nakon 87 dana opsade, pao je grad Vukovar. Strahovito granatiran, Vukovar je postao simbol Domovinskog rata, grad heroj, a hrabrost njegovih stanovnika, branitelja, poginulih, streljanih i nestalih, razlog da se cijela Hrvatska s tugom i ponosom sjeća njihovog prkosnog i junačkog otpora okupatoru. Još uvijek mnoge vukovarske obitelji traže svoje nestale i u patnji žive svoju bol. Na dan pada Vukovara, dogodio se strahovit zločin u selu Škabrnje, pokolj branitelja i civila, a mjesto je sravnjeno sa zemljom.

Uoči Dana sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, ispred naših školskih zgrada zapalit ćemo svijeće za sve naše domoljube, tragično stradale u herojskoj obrani naše domovine, za sve razorene gradove i sela, za napaćene nevine žrtve, za nestale kojima se ne zna sudbina.

Foto: Učenički dom SŠ Braća Radić, Benka Trošelj, prof.

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23