Predstavljanje slikovnice ili crtica iz života srednjoškolskog profesora

Autor: Administrator , 27. 5. 2017.

Svi smo pozvani!

Kada me lani nazvala mlada žena i s blagom nelagodom u glasu predstavila se kao bivša učenica kojoj je sad malo neugodno jer je  vjerojatno pamtim kao živahnu i neprilagođenu, pomislila sam da se radi o još jednoj obljetnici mature. Onda je rekla da se zove Andrea Debak, nekad Čarija i začudo, odmah sam se sjetila živih, velikih smeđih očiju i brzog jezika.
Išla je u poljoprivredu, pojma nemam kad ni tko je s njom bio u generaciji, ali sjećam se da je sjedila u prvoj klupi u srednjem redu, da joj je razrednica bila Sanja Čagalj i da joj je jednom mama upala u razred da bi je izvikala jer nije bila na tjelesnom. Takvi su nekad bili roditelji!

I zaklela bih se da se potrudim da bih u ladicama stola u našem kabinetu još našla njene pjesme s kojima smo išle na LIDRANO. Takve smo mi Hrvatice! Nismo neuredne, nego smo sentimentalne, sve nam je žao baciti!
Eto, jedino se toga sjećam i to sam joj rekla kad smo se našle na kavi. A Andrea je danas pametna, vedra, otvorena, samosvjesna mlada žena koja je tražila da pogledam tekst za slikovnicu na kojem radi.
U tom smislu nisam gotovo ništa napravila jer je Andrea jako dobro znala što i kako želi reći i vrlo je jasno i argumentirano odbijala moje sugestije. Nešto sitno je uvažila, valjda da me ne uvrijedi! Meni nije bilo važno, odavno sam izgubila tu vrstu taštine. Meni je bilo važno što smo ugodno razgovarale, što mi pošaje mail kojim me podsjeti na datum rođenja Vesne Parun, da mi kaže da još voli Šimića, što sam prošlo proljeće dobila pozivnicu za promociju njene slikovnice.

I, eto, 29. 5. 2017. GK Kaštela organizira Festival slikovnica, bajki i priča pa će u 14:45 na Dječjem odjelu GKK-Kaštel Stari biti predstavljanje slikovnice Kako je Jabuka otkrila proljeće, Andree Debak. Naše Andree Čarija.
Svi smo pozvani!

Radojka Hrgovic,prof.
Srednja škola "Braća Radić"
Kaštel Štafilić-Nehaj